Adres: Gülağaç Hükumet Konağı 2. Kat
Telefon:
Fax:
E-posta:


KHGB birliği, 5355 sayılı Mahalli İdareler Birliği Kanunu ve 12.12.2005 tarihinde Aksaray Valisi tarafından onaylanan tüzüğüne göre hizmet vermektedir. Birlik başkanı, ilçe kaymakamıdır. Birlik encümeni, başkan, 2 muhtar ve 2 il genel meclis üyesi (İGM) oluşur. Birlik meclisi, başkan, 2 İGM üyesi ve 8 muhtardan oluşmaktadır. Hükümet Konağının 2. katındahizmet vermektedir.

KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ(KHGB) PROJELERİ

1-KÖYDES Projeleri:KHGB tarafından KÖYDES kapsamında köylerimizin 1 ve 2. kat asfalt yol, içme suyu deposu ve şebekesi yapımı, mevcut depoların onarımı, arkeolojik kazıların desteklenmesi, Camiliören köyü kaldırım çalışması, Aşıklıhöyük giriş yolunun parke taşı yapımı başlıca çalışmalardır. Ayrıca 2009 yılı KÖYDES kapsamında Gülpınar - Camiliören - Nevşehir devlet yolu yaklaşık 12 km 2 kat asfalt yapım çalışmaları başlamıştır. Ayrıca 2009 yılında ilk olmak üzere 8 köyün tümünde tarla yolları temizlenerek ulaşıma çıkmıştır.
2-Okul destek çalışmaları;Köy okullarımızın kapı ve pencereleri korunaklı hale getirilmiş, projeksiyon sistemi kurulmuştur. Ayrıca, 6 okulumuzun bahçesi kilitli parke taşı ile döşenmiş, bu yapılırken voleybol sahası tanzim edilmiştir. Saratlı lisesi içindeki depo tanzim edilerek bilgisayar sınıfı haline getirilmiştir. Anasınıfına giden tüm öğrencilerin kırtasiye masrafları karşılanmış, ayrıca Mehmet Akif Ersoy İÖO ve Gülpınar İÖO anasınıflarına çocuk oyun parkı kurulmuştur. Ayrıca Gülpınar İÖO bahçesindeki eski okul binası yıkılarak yerine çocuk parkı yapılmıştır.
3-Atık kâğıt toplama projesi;İlçe merkezinde tüm kurum ve okullara kağıt toplama kumbarası yaptırılmış, ilçe merkezinde gönüllü bir vatandaşa kağıt toplama arabası yaptırılmış, ayrıca dönem sonunda öğrencilerin kullandığı kitaplar toplanmış ve bu sayede kampanya devam ettirilmektedir."1 ton atık kağıt 17 ağaç kurtarır" hedefinden yola çıkılarak 2008 yaz döneminden bu güne kadar41 tonatık kağıt toplanmış ve Kayseri organize sanayi bölgesindeki anlaşmalı kağıt dönüşüm fabrikasına gönderilmiştir. Elde edilen gelirle 2 okul bahçesi parke taşıyla tanzim edilmiştir. Elde edilecek gelirlerle tüm okulların bahçesi aynı şekilde tanzim edilerek çocuk oyun parkı kurulması planlanmaktadır.

4-Atık pil toplama projesi;doğaya atıldığında insan ve çevre sağlığına zarar veren pilleri toplamak için bu konuda faaliyet gösteren TAP derneği ile temasa geçilmiştir. 20 adet atık pil toplama bidonu getirtilerek okul ve kurumlara dağıtımı yapılmıştır.
5-Sepetçilik ;ilçe merkezi ve Gülpınar beldesinde doğal olarak yetişen hasır otu denilen bitki temmuz ayı içinde derlenerek ilçedeki bayanlar tarafından geleneksel olarak sepet örülmektedir. 2009 yılında Aksaray Valiliğinin Gülağaç sepetlerine yönelik yoğun desteği sonucunda hem sepet üretimi artmış hem de Aksaraya gelen yetkililer ve misafirler sepetlerimizi tanımış oldu. Anadolunun diğer bölgelerinde kamış, kargı, hayıt vb. gibi bitkilerden sepet (sele) örülürken yöremizde hasır otu kullanılır. Kayseri yöresinde örgüde sarma tekniği kullanılırken yöremizde kadınlar özgün bir teknik geliştirmiştir. Önce hasır otu ıslatılır ve yumuşar, sonra elde bükülür yani yöresel tabirle kıvratılır ve tura denilen ipler elde edilir. Turalardan birine yapılacak selenin boyuna uyumlu olarak 30-50 tura düğümlenir ve böylece selenin çözgüsü oluşur. Selenin ağzını oluşturacak tura, kasnak adı verilen ağaçtan bir halkanın çevresine sarılır. Kasnağın çapı sepetin büklüğüne göre değişir. Örme devam ettikçe kasnak aşağı doğru itilerek tüm sepetin aynı çaplı olması sağlanır. Örme işine tura haline getirilmemiş hasır otları bir alttan bir üstten geçirilerek yukarıdan aşağıya doğru devam edilir. Sepetler hububat vb. saklamak için kullanılır. Eylül ayı içinde Aksaray İşkur müdürlüğü ile ortaklaşa ilçe merkezinde yaklaşık 22 kişinin katılacağı bir kurs planlanmıştır. Daha önce 12 bayana yönelik halk eğitim müdürlüğümüz bünyesinde sepetçilik kursu tertip edilmiştir. Ekim ayı içerisinde 24 bayanın katıldığı bir kurs açılmıştır.