Gülağaç 75. Yıl Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve akabinde istiklal marşının okunması ile başladı. Günün anlam ve önemine binaen konuşma Atatürk İlkokulu Müdürü Cengiz İPKİN tarafından yapıldı.
Programa İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY, Gülağaç Belediye Başkanı Faruk TEYMEN, İlçe Emniyet Amiri Eray YAĞCI, Milli Eğitim Müdürü Mustafa SONGÜR, İlçemiz kamu kurumu ve kuruluşlarının amirleri ile Okul Müdürleri ve Öğretmenler katıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa SONGÜR, Gülağaç Belediye Başkanı Faruk TEYMEN ve İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY tarafından selamlama konuşmaları yapıldı.
İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY konuşmasında;
Protokolün değerli üyeleri, kıymetli öğretmenlerimiz; 24 Kasım’ı, Atatürk’ün 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin yıl dönümü olarak, 1981 yılından itibaren ’Öğretmenler Günü’ olarak kutluyoruz.
Öğretmenlerimiz, yetiştirdikleri öğrencilerinin vatan sevgisi, fikir hürriyeti ve insanlık meziyetinin kıymetli birer timsali olmalarını sağlamak için yüce bir görev üstlenmiştir. Öğretmenlerimizden beklentimiz; çocuklarımıza ve gençlerimize, düşünmeyi, düşünerek bilgi üretmeyi, araştırmayı ve akılcılığı öğretmeleri, onları eleştirel düşünce sistemine sahip, kişilikli, kendine güvenen, ülkesini ve milletini seven, milli ve manevi değerlerini özümsemiş bireyler olarak yetiştirmeleridir. Atatürk; "Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" cümlesiyle sadece öğretmenlerimizin değil eğitim sistemimizin de görev ve amacını son derece yalın bir biçimde tanımlamıştır. Eğitim sistemi; her sektörden ve her alandan daha çok insan odaklıdır ve topluma aittir. Toplumların hedefledikleri amaçlara ulaşması, gelişmesi, değişen koşullara uyum sağlaması, gerçek anlamda çağdaşlığı ve demokrasiyi yaşam biçimi olarak benimsemesi örgün ve sistemli eğitimle mümkündür.
İdealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde gençlerimiz, hem iş hayatına hem de sosyal hayata en iyi şekilde hazırlanacak, sizlerden aldığı ilmi ve beşeri bilgileri kendi iç dünyasına katarak topluma faydalı bireyler haline gelecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; Başöğretmenimiz Atatürk başta olmak üzere, aramızdan ayrılan ve Necmettin YILMAZ, Şenay Aybüke YALÇIN, Dilay KERMAN gibi görevi başındayken şehit olan bütün öğretmenlerimizi ve eğitimcilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor; sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle saygılar sunuyorum dedi.
       Günün anlam ve önemine binaen hazırlanan slayt gösterileri, Bekarlar İlkokulu Öğretmenlerinden Ramazan Yasin GÜNEY’in kendi yazmış olduğu şiiri okuması ve  Müzik Öğretmenleri tarafından verilen müzik dinletisi ile program sona erdi.