İlçemizde Cumhuriyet Bayramının 94.yıl dönümü dolayısıyla Gülağaç 75.Yıl Anadolu Lisesi Konferans salonunda kutlama programı düzenlendi.
Programa İlçemiz Kaymakamı Sayın Kadir ULUSOY, Belediye Başkanı V. Ramazan KOCA, İlçe Jandarma Komutanı Necati ÇEVİRCİ, İlçe Emniyet Amiri Eray YAĞCI, İlçemiz kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi yakınları ile öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Kutlama programına saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlandı. Günün anlam ve önemine binaen konuşma İlçemiz Kaymakamı Sayın Kadir ULUSOY tarafından yapıldı. İlçemiz Kaymakamı Sayın Kadir ULUSOY konuşmasında; 
“Cumhuriyetimizin ilanının 94. yıl dönümünü hep birlikte sevinçle, gururla ve coşkuyla kutuluyoruz. Atalarımızın çok zor şartlarda kurduğu Türkiye Cumhuriyetini, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için millet olarak el birliği ile mücadele ediyoruz. Bu mücadeleden zaferle çıkmak için soran, sorgulayan, çalışkan,  fedakar, hiç kimsenin adamı olmayan, sadece ve sadece vatanına, milletine, bayrağına sadık nesiller yetiştirmeliyiz.
            19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının önderliğinde, aziz ve kahraman milletimizin başlattığı İstiklal Mücadelesi 29 Ekim 1923’de taçlandırılmış, milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet ilan edilmiştir. En basit tanımı ‘Halkın kendi kendini idare etmesi” olan Cumhuriyet bunun yanında derin anlam ve felsefeye sahiptir.
            Herkesin devlet karşısında eşit haklara sahip olduğu, toplumun ulus olma bilincine kavuştuğu ve bireyin yurttaş konumuna yükseldiği Cumhuriyet rejiminde halk, devletin tek ve gerçek sahibi konumundadır.
            Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkeleri etrafında toplanan Türk milleti, her türlü saldırıya, hain girişimlere rağmen 94 yıldır dimdik ayakta kalmış, dünyanın dört bir yanında bulunan mazlum hakların da umudu olmuştur. Bugün bizlere düşen görev, büyük emeklerle kurulan ve yaşatılan Cumhuriyetimizi, ülkemizin varlığını ve bağımsızlığını ebediyen sürdürmektir.       
            Genciyle-yaşlısıyla, erkeğiyle-kadınıyla, alevisiyle-sünnisiyle, Türküyle- kurdüyle toplumun tüm kesimleri; bu büyük sorumluluğun   farkında ve öneminin bilincindedir. 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimi sırasında, tüm dünya görmüştür ki bağımsızlık Türk milletinin  karakteridir. Söz konusu devlet, vatan ve bayrak olduğunda bu aziz millet kişisel görüşleri, etnik ve dini farklılıkları bir kenara bırakarak her zaman kenetlenmiş dahili ve harici düşmanlara karşı, aynı safta yer alarak kahramanca mücadele etmiştir.
            Aziz Atatürk, aziz şehitlerimiz, bu gün bir kez daha  ifade etmek isterim ki emanetiniz emin ellerdedir. Bizlere miras bıraktığınız Türkiye Cumhuriyetini ilk günkü ruhla ve kararlılıkla korumaya, yaşatmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz” dedi. 
            İlçemiz Mimar Sinan İlkokulu tarafından hazırlanan kutlama programı öğrenciler tarafından okunan şiirler, slayt gösterisi ve çeşitli etkinliklerle sona erdi.