18 Mart Şehitler Günü kapsamında düzenlenen programa, İlçemiz Hükümet konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına Gülağaç Kaymakamı Sayın Kadir ULUSOY ve Belediye Başkanı Faruk TEYMEN’ in çelenk sunması ile başlandı. Aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra anma programına İlçemiz 75.Yıl Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen program ile devam edildi. Düzenlenen programa İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY, Belediye Başkanı Faruk TEYMEN, İlçe Jandarma Komutanı Necati ÇEVİRCİ, İlçe Emniyet Amiri Eray YAĞCI, Milli Eğitim Müdürü Mustafa SONGÜR, İlçemiz kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ile öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
        Gülağaç Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen anma programı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasını müteakip Gülağaç Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinden Yakup AYGÜN’ ün Kur’anı Kerim tilaveti ile devem edildi.
        Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY konuşmasında;
        "Bugün; Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi ile kutsal vatanımız için canlarını sakınmadan feda eden şehitlerimizi anmanın hüznünü ve onurunu bir arada yaşamaktayız. 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale’de kutsal değerleri uğruna, tüm olumsuzluklara karşı inanılmaz bir şekilde canı pahasına çarpışan kahraman ordumuz ile yüce milletimiz, kara ve deniz savaşlarında düşman kuvvetlerine “Çanakkale Geçilmez” dedirterek, hür ve bağımsız yaşama kararlılığını dünyaya ilan edip, vatan ve bayrağına sahip çıkmıştır.
        Peki Çanakkale nedir? Çanakkale; dili, rengi, etnik kökeni farklı, ancak kader birliği yapmış vatan evlatlarının şehit düştüğü yerdir. Dünya tarihini ve masa başında yapılan hesapları değiştiren zaferdir. Sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de düşmanın bayını eğdiği yerdir. Askerlerimizin düşmanından bile şefkati ve merhameti esirgemediği, savaşın bile bir hukuku olduğunu tüm insanlığa gösterdiği yerdir. Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadelenin kıvılcımıdır. Siperler arasındaki mesafenin 8 metreye kadar düştüğü, kurşunların atılmadığı zamanlarda düşmanla; konservenin, ekmeğin ve sigarının takas edildi yerdir. Çanakkale bizim bildiklerimizden fazlasıdır.
        Antepli Akkaş oğlu Mustafa, Tekirdağlı Mustafa oğlu Ethem, İdlipli Abdurrahman oğlu Ahmet ve niceleri Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuşlardır. İsimleri, memleketleri farklı farklı ama bin onların hepsine birden yerde ve gökte övünen anlamında MEHMET diyoruz.
        Tarihin akışını değiştirerek her sayfasına kanlarıyla destan yazan ve bizlere bu büyük zaferinin gururunu yaşatan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarıyla, bi e bu toprakların vatan yapılmasında, isimli-isimsiz şehit olan tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, gezilerimize uzun ve hayırlı ömürler diliyorum" dedi.
        Anma programı Gülağaç Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Yunus Emre DUMANLI tarafından günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşma, öğrenciler tarafından okunan şiirler, oratoryo gösterisi ve İlçemiz Halkeğitim Müdürü Tülin İPEK ÇETİN ile Bekarlar Hürriyet Orta Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Emrah DERİN tarafından hazırlanan “Ağlayamam Gayrı” adlı drama sunumu ile sona erdi.